O Reiki   Historie   Kurzy   Kontakt   Léčení   Články   Diskuze   Absolventi   Úvod

Mikao Usui

Zakladatelem, nebo znovuobjevitelem Reiki je Mikao Usui. Narodil se 15.srpna 1865 ve vesnici Yago v okrese Jamagata v prefektuře Gifu na jihu Japonska. Jeho otec byl Uzaemon Tsunetane (armádní důstojník) a jeho matka pocházela z rodiny Kawai. Předpokládá se, že roku 1869 byl poslán do kláštera Tendai, kde strávil několik let a během té doby se učil Qi Gong (japonsky Ki-Ko).
Během života pracoval jako misionář, vládní úředník, obchodník, tajemník starosty Tokia. Oženil se Sadako Suzuki a měli dvě děti – syna Fuji (1908-1946) a dceru (1913-1935). V březnu 1922 se vydal na horu Kurama, kde meditoval 21 dní a dosáhl satori (stav osvícení). Tím došlo k naladění na Reiki. Pochopil, že to je ta síla, kterou toužil najít a která umožní léčit druhé lidi, aniž by spotřebovával svoji vlastní energii. V dubnu 1922 odcestoval do Tokia, kde založil s polečnost s názvem „Usui Reiki Ryoho Gakkai“ (Společnost pro léčení nemocí pomocí Usuiho Reiki).
V roce 1923 postihlo Japonsko ničivé zemětřesení. Usui se svými žáky pomáhali lidem dnem i nocí. V roce 1925 otevřel Usui kliniku v Naganu a zahájil cesty Japonskem, aby rozšířil Reiki. Inicioval do Reiki zhruba 18 mistrů Reiki. Mikao Usui zemřel 9.3.1926.

Chujiro Hayashi

Chujiro Hayashi se narodil 15.9.1880 v Tokiu. Sloužil během rusko-japonské války od 4.2.1902 až do podepsání míru 5.9.1906 v přístavní hlídce. V roce 1918 se stal velitelem obranné stanice Port Ominato. Dr. Hayashi byl ženatý a měl dvě děti.
Ch. Hayashi získal mistrovský stupeň Reiki od Usuiho v roce 1925. Krátce před svou smrtí pověřil M. Usui Hayashiho úkolem šířit Reiki. Krátce po smrti Usuiho otevřel kliniku v Tokiu, která měla celkem deset lůžek, na kterých ošetřovali pacienty vždy dva praktikující. V roce 1931 opustil Dr. Hayashi organizaci „Usui Reiki Ryoho Gakkai“, založil vlastní organizaci „Hayashi Reiki Kenkyu-kai“ a vedl semináře pro velké množství lidí.

Hawayo Takata

Hawayo Takata se narodila 24.12.1900 na ostrově Kauai (Hawajské ostrovy). Její rodiče byli japonští imigranti. V roce 1917 se vdala a měla dvě dcery. Její manžel zemřel v roce 1930. Další léta byla pro paní Takatu velmi těžká. Pracovala těžce a dlouho aby uživila rodinu. To se projevilo na jejím zdraví. Během této doby odjeli její rodiče do Japonska na dovolenou. V této době zemřela paní Takatě sestra. Věděla, že musí informovat rodiče osobně. Bylo potřeba, aby se podrobila operaci a jediný doktor, kterému věřila byl v Japonsku. A tak odcestovala do Japonska. Když přišel čas operace a ona ležela připravena na operačním stole, její vnitřní hlas jí řekl, že operace není nutná. Vyhledala doktora a zeptala se, zda existuje pro ni nějaká jiná alternatíva. Odpověděl jí, že klinika Reiki Dr. Hayashiho. Za tři týdny každodenního ošetřování se cítila mnohem lépe. Během čtyř měsíců byla zcela uzdravena. Sama se začala zajímat o Reiki a podařilo se jí absolvovat první stupeň Reiki. Pracovala rok dopoledne na klinice a odpoledne navštěvovala pacienty v jejich domovech. V roce 1937 se Hawayo Takata vrátila na Hawaii. O několik týdnů později ji navštívil Dr. Hayashi se svou dcerou a pomohl vybudovat kliniku Reiki. V únoru 1938, těsně před svým návratem do Japonska, Dr. Hayashi stanovil H. Takatu mistrem Reiki. Paní Takata pracovala moho let v Kauai a v klinice na velkém ostrově (Hawaii) a nakonec se odstěhovala na Honolulu na Oahu. V Roce 1941 obdržela telegram od Dr. Hayashiho s požadavkem, aby okamžitě přijela k němu do Japonska. Když přijela, paní a pan Hayashi ji vřele přivítali a Dr. Hayashi ji požádal aby svolala všechny a připravila na jeho odchod. Jednoho květnového rána 1941 v čele malé skupiny přátel a příznivců Dr. Hayashi jmenoval paní Takatu odpověnou za udržování Reiki živé. Válka byla na spadnutí a on věděl, že bude povolán. Byl mužem míru a nechtěl ničit lidské životy. Paní Takata absolvovala dlouhou cestu zpět na Hawaii. V následujících letech hodně cestovala a pořádala semináře prvního a druhého stupně Reiki. V roce 1970 začala iniciovat mistry Reiki. Odešla v prosinci 1980. Do té doby inciovala 22 mistrů Reiki. Před svou smrtí, předala všechny vědomosti své vnučce – Phillis Lei Furumoto a připravila ji, aby dále ona udržovala Reiki živou. Oficiální prohlášení však nikdy nevydala.

Phillis Lei Furumoto

Již jako dítě obdržela Phyllis 1. stupeň zasvěcení do Reiki. Později, v 70. letech, obdržela Phyllis 2. stupeň zasvěcení. Na jaře 1979 začala se svou babičkou (H. Takatou) cestovat a krátce před tím byla od ní iniciována na mistra Reiki. Pak absolvovala intenzívní výuku a výcvik a babička ji stanovila svojí nástupkyní. Na jaře roku 1982 se shromáždila skupina mistrů Reiki na Hawaji, aby uctili památku paní Hawayo Takaty. Bylo dohodnuto, že se budou každoročně setkávat. Při druhém setkání v roce 1983 byla založena „The Reiki Alliance“. Phyllis L. Furumoto byla uznána velkým mistrem v přímé duchovní linii Usui – Hayashi – Takata. Na jaře 1988 předala P.L.Furumoto zmocnění pro vyučování mistrů těm mistrům Reiki, kteří se již cítili ve stavu vyučovat a zasvěcovat další mistry Reiki.

Použitá literatura:
* Brigitte Műller a Horst Gűnther, Praktická kniha Reiki, Fontána 2003